Ładne i pożyteczne: Imbir
Imbir lekarski. Zingiber officinale.
Wiosna oszczędnie dawkujew marcu słońce i ciepło. Na zmiany pogody, ciśnienia i chyba wszystkie kataropodobnedolegliwości nadaje się woda imbirowa. Kłącze imbiru nie jest wprawdzie drogie i można je kupić w większości sklepów, ale dużą przyjemność sprawia WYHODOWANIE własnych roślin nawet jeśli zbiory nie są zbyt obfite, to sprawiają dużo przyjemności.
„Instrukcja sadzenia”:
Po kłaczę udaję się do dobrze zaopatrzonego warzywniaka, kupuję kawałek z wieloma drobnymi segmentami, które podkiełkowuję jak ziemniaki ograniczając mu światło, po tygodniu lub dwóch widzę jasnozielone kiełki, wtedy roślinaląduje w donicy.
Ponieważ wiem, że moim celem jest przyrost kłącza wybieram donicę o dużej średnicy i niekoniecznie głęboką. Co dopodłoża, posadziłam imbir w zwykłej mieszance kwiatowej, bez nawozów (pamiętam, że zamiar zjeść to co wyrośnie) dobrym rozwiązaniem byłby kompost.
W maju doniczka trafia do tunelu, gdzie jest podlewana, swój imbir podlewałam dość obficie, ale podobno nie należy przesadzać z wodą. Nie wszystkie kiełki, które zaobserwowałam wypuściły pędy. Na początku rośliny rosną wolne, ale potem dorastają do 0,8-1 m, w optymalnych warunkach 1,3m.
Kwiatów niestety się nie doczekałam, ale kłącze przyrosło ładnie.
Woda imbirowa:
Pięciocentymetrowy kawałek kłącza imbiru obrać (lub umyć i nie obierać), pokroić na cienkie plastry, zalać dwoma litrami wody i gotować przez 20 minut.
Po ostudzeniu do wody można dodać cukier lub miód i sok z cytryny.
Dlaczego warto jeść imbir?
Imbir i woda imbirowa oczyszczają organizm, rozgrzewają i ułatwiają znieść przeziębienie, regularnie pity/jedzony zmniejszą częstotliwość i intensywność migren, złagodzą bóle miesiączkowe, zwiększą koncentrację, polepszą krążenie krwi.
Ogrodniku! Zamiast kawy w termosie, jesienią i zimą miej wodę imbirową, albo herbatę z imbirem.